Ilutulestik muusikaga
Ilutulestik muusikaga, ilutulestik muusikasse (nimetatud ka püromuusikaliks, tulemuusikaliks) ühendab kahte kaunist kunstiliiki – muusikat ja ilutulestikku.
Žanri aukartustäratav ajalugu ulatub 18. sajandisse. Tuntuimad teosed on kindlasti Georg Friedrich Händeli loodud “Kuninglik tulevärgimuusika” ja “Veemuusika”.
Meie disaineril Ivo Melderil on au olnud kolmel korral teha mahukat ja keerulist ilutulestikku muusikasse koostöös ERSO ja teiste orkestritega Tamula Järvemuusikatel aastatel 1997,1998 ja 1999. Samuti mastaapseid ülesastumisi Tallinna lauluväljakul lugudega “Koit“ ja “Isamaa ilu hoieldes“.
Tänased ilutulestikud muusikasse luuakse professionaalsete pürotehnikute poolt vastavate tarkvaraprogrammide (laskmisprogrammide?) ja spetsiaalsete raadioteel juhitavate süütamisseadeldistega. Sellest veidi lähemalt.
Laskmisprogramm koosneb täpsete viiviste järjestusest (aeg süütamise ja plahvatuse vahel), mida iga pürotehniline efekt vajab. Eelduseks, et meie saaksime nautida kaunilt vahelduvaid kujundeid, et iga püroefekt (pomm?) õigeaegselt taevas avaneks, tuleb kõik efektid maapinnal süüdata erineval ajal. Ilutulestiku disaineri koostatud kavandi põhjal pannakse iga efekti koreograafia eraldi paika ning soovitud tulemus oma jõu ja tonaalsusega on saavutatud – kõik efektid avanevad õigel hetkel. Süütamisseadeldis ehk süütamispult kontrollib tuhandeid süütamisi. Pürotehnik peab iga efekti eraldi ühendama ja süsteem (süütamispult?) süütab. Aastaid tagasi vajati nii palju juhet kui palju kordi oli vaja süüdata. Tänapäeval juhitakse ilutulestikku raadio või peakaabliga mitmete sadade meetrite kauguselt süütamisseadeldisega.
Filigraanse täpsusega kokku kõlava, sujuva värvitonaalsuse ja püroefektide kombinatsiooniga just seda muusikapala iseloomustav tulemus saavutatakse põhjaliku ettevalmistustööga, mis võib aega võtta nädalaid. Mis ühtlasi kujundab ka kõrgema hinna…samas võib tõdeda sky´s the limit – piisava ettevalmistusajaga on võimalik kujundada ainulaadne ja päris kindlasti sügavaimaid tundemeeli puudutav ilutulestikuetendus pea kõikides muusikastiilides räpist, rokist klassikaliste suurteosteni.
Peale muusikaga kaasneva väga jõulise lisaemotsiooni, ei erine ilutulestik muusikasse oma ülesehituselt ja püroefektide valikult kuidagi traditsioonilisest – kasutada saab kuni 250m kõrgusel avanevaid erivärvilisi krüsanteemi, pojengi, paju, daalia ja kuldvihma efekte. Samuti komeet- ja hobusesabaga kujundeid, praginapilvi ja palju, palju muud (suurepärane ülevaade koos videotega erinevatest ilutulestiku efektidest on leitav siit). Mõistagi saab vastavalt muusikale luua ka pigem maapinna lähedal vulkaanidest, fontäänidest ja lehvikutest disainitud vaikselt voogava tuleetenduse, kuhu saab kaasata ka eriefektidena gaasileeke, udusambaid jpm (neist lähemalt järgmisel lehel).
Vali välja oma lemmiklugu ja me teeme sellest Sinu lemmik muusikalise ilutulestiku!